Napsali o nás

Bavili se a ještě přitom pomohli dobré věci

Litomyšl – Vojáci v dobových uniformách, auta a obleky z počátku minulého století. To vše patřilo už potřetí k Benefičnímu dobovému plesu ve Smetanově domě.

Dobový ples v Litomyšli.
Dobový ples v Litomyšli.
 
Dobový ples v Litomyšli.
Dobový ples v Litomyšli.
 
Více 
 

Dobový ples v Litomyšli.Autor: Deník/ Petr Šilar

Tradičně jej uspořádaly Sbor paní a dívek a Veterán klub Litomyšl. Nechyběla tak dobrá zábava, kterou podtrhly dobová výzdoba a hudební vystoupení skupiny Reflex a bigbandu litomyšlské „zušky".

Štastní výherci

K plesu patří tombola a nejinak tomu bylo i v sobotu. Jako hlavní cena byl motocykl. Ten našel nového majitele v Chocni. „Je to super a nečekal jsem to. Výhru si užiji. Mám ji kam dát a zda na ni budu jezdit, ještě uvidím," neskrýval nadšení Petr Podolský. Ocenění v podobě sladké odměny za nejhezčí kostým plesu putovalo pro změnu doPrahy.

Stejně jako v minulých letech se organizátoři rozhodli věnovat výtěžek z plesu potřebným lidem. Loni podpořili speciální školu v Litomyšli a občanské sdružení Ruka pro život. „Chceme věnovatpeníze každý rok jiné organizaci. Dozvěděli jsme, že Centrum sociální pomoci v Litomyšli potřebuje mobilní pacientský zvedák, a tak jsme se je rozhodli podpořit," řekl člen veteránského klubu Jiří Flídr.

Překvapivý tanec

Vrcholem večera bylo půlnoční překvapení. Na taneční parket nakráčely ženy v cylindrech a pánských oblecích. Muži v kabaretním vystoupení přestrojeni za tanečnice předvedli show, která roztleskala celý sál. „S nápadem kankánu jsme přišli my jako klub Veteránů Litomyšle, ale dámy ze Sboru paní a dívek jej dobrousily do dokonalosti," prozradil Jiří Flídr. Že se číslo podařilo, nebylo pochyb.

Taneční sezona je pomalu u konce a dalo by se říci, že dobový ples patří v Litomyšli k jejímu vrcholu. Není tak divu, že stovky návštěvníků odcházely plné nadšení. Setkání v dobových kostýmech zkrátka stálo za to. Mnozí si kromě zážitků z příjemně stráveného večera odnášeli i fotografie s historickými auty, která byla ozdobou plesu. „Pokud se vše podaří a bude zájem, tak příští rok na viděnou," rozloučil se Jiří Flídr.

včera 15:17
  
 

Autor: Petr Šilar

Svitavský deník

11.3.2014

01.09.14

FOTOALERIE: Na dobovém plese se tančilo i jezdilo na kolech

Dobový benefiční ples.

Dobový benefiční ples. Autor: Deník/ Petr Šilar

11.3.2014

Litomyšl – „Atmosféra byla jedinečná. Ono tomu přispívá také to, že se jedná o benefiční ples, který má něčemu pomoci a už tento fakt nabije lidi           úplně jiným pocitem, než běžná komerční záležitost.

 
 
 

To se týkalo pochopitelně i mě,"popsal atmosféru Benefičního dobového plesu moderátor večera herec Alfred Strejček.

Sobotní akce byla první tohoto druhu, kterou známý umělec moderoval. Během plesu si i zatancoval. „Tančil jsem asi po patnácti letech. Což bylo na mně zřejmě vidět. Ten tanec byl asi to nejprozaičtější, a takové nejnejistější, co na tomto večeru bylo," zhodnotil své vystoupení na parketu jinak všestranný umělec.

Retro oblečení

Dobový ples pořádal ve Smetanově domě Sbor paní dívek a Veterán klub Litomyšl. Nesl se v duchu první poloviny minulého století. Už v předsálí si mohli návštěvníci prohlédnout historická vozidla, a to včetně automobilu Aero 662 z roku 1931, a také nádherných dobových pump na benzin. Atmosféru podtrhlo i dobové oblečení přítomných pánů a dam. „Přišlo jich hodně a rád říkám, že speciálně ženám toto historizující oblečení nesmírně sluší," řekl na adresu lidí, kteří poslechli výzvu organizátorů plesu a stylově se oblékli, Alfred Strejček.

Sehnat oblečení na takovou akci může trvat i několik dní a je potřeba mít známé, využít obchody a také prohrabat skříně. Své o tom vědí manželé Dvořákovi. „Je to pro nás naprosto nový a famózní zážitek. Jsem nadšená z toho, že jsem mohla přijít v dobovém oblečení a že ta příprava nebyla jenom hodinu dopředu, ale byla několik dní," svěřila se Petra Dvořáková. Její manžel Radek ji doplnil: „Je to poprvé v životě, kdy jsem oblečen o pár desetiletí zpět. A hlavně vůbec adrenalin byl v tom, jestli vůbec seženeme to oblečení, abychom vypadali tak, jak vypadáme."

Oblek sehnat nebylo problém. Boty a motýlka koupit také ne. Buřinku, šálu a hůlku půjčil známý. Do detailu vyladěný tanečník nezapomněl ani na kapesní hodinky. Jeho manželka si půjčila doplňky pro změnu od své mladší kamarádky, a co nenašla ve skříni dokoupila. Největší radost při „hrabání v šatníku" měla ze své kabelky. „Tu mám z dětství, to znamená někdy ze sedmdesátých let. Moje maminka mi vždycky říkala, už to, prosím pěkně, vyhoď. A já jsem ji nevyhodila a mám ji dneska s sebou. Je naprosto úžasná a skvělá," sdělila nadšená tanečnice.

Na otázku, proč byl ples benefiční, odpověděl člen veterán klubu Jiří Flídr. „Pořád si myslíme, že je potřeba dělat něco pro druhé, kteří na tom jsou hůře než my ostatní. Výtěžek akce jsme se rozhodli věnovat speciální škole v Litomyšli a občanskému sdružení Ruka pro život."

Šťastný výherce

Správný ples má i svoji tombolu a dobový nebyl výjimkou. Hlavní cenou byl motocykl. „Je to motocykl Jawa 175, koupili jsme ji na inzerát," upřesnil Jiří Flídr.

Vítězem této neobvyklé ceny se stal František Pechanec z Litomyšle. „Má to tu nevýhodu, že to je to jediné, na co nemám řidičák. Ale je fakt, že jsem předpovídal, že to vyhrajeme, takže moje starost byla, jestli v tom je benzín. Doteďka nevím, jestli je nebo není," okomentoval s úsměvem výherce. Na motorce hodlá jezdit, až získá řidičské oprávnění a pokud se tak nestane, tak bude motocykl ozdobou v domě.

Vrcholem večera, kde se všichni skvěle bavili, bylo půlnoční vystoupení veterán klubu. Na historických motocyklech a kolech vjeli na tóny skladby „Dva roky jezdím bez nehod" do tanečního sálu. K tomu jim sekundoval Sbor paní a dívek, který zatančil a zazpíval.

Tradice otvírání studánek se vrací do Vlčkova u Litomyšle

Tradice otvírání studánek se vrací do Vlčkova u Litomyšle
Tradice otvírání studánek se vrací do Vlčkova u Litomyšle

Tradice otvírání studánek se vrací do Vlčkova u Litomyšle Autor: Milan Báča

30.5.2012

Vlčkov u Litomyšle – Byla to patrně náhoda, že se poličský rodák, básník a spisovatel Miloslav Bureš seznámil s článkem učitele a správce školy Josefa Karla z Vlčkova o jarním čištění studánek.

 
 
 

Článek z roku 1926 se pro Bureše stal motivem a literárním podkladem k napsání lyricko-epické básně, kterou následně hudební skladatel Bohuslav Martinů zhudebnil. Tak vznikla skladba Otvírání studánek.

Muzikolog Jan Kapusta v roce 1983 obnovil ve Vlčkově tradici otvírání a čištění studánek. Mnoho let se sjížděli lidé do Vlčkova na hudební slavnost Putování za studánkami.
Obnova

Tradice byla však v roce 2009 přerušena, vloni se nesměle začala obnovovat. Také letos se v poslední květnovou sobotu sešly u opravené studánky v centru obce desítky příznivců lidových tradic, díla Miloslava Bureše a Bohuslava Martinů.

Putování za studánkami začalo v lese v nedaleké Zhoři a připravil ji litomyšlský Sbor paní a dívek spolu se spřátelenými pěveckými sbory Vlastimilem a Mužským pěveckým sborem. Na akci byl navíc vypraven z Prahy také autobus Společnost Bohuslava Martinů.