Kronika

2O let Sboru paní a dívek

26.04.15

V pondělí 2O.4. Sbor paní a dívek oslavil své výročí v Malém sále Smetanova domu.

Chtěly jsme ukázat divákům, s kým vším sbor v poslední době spolupracuje.

Bývalí sbormistři oddirigovali svou oblíbenou skladbu se sborem. Vystoupila přes 100 zpěváků. Celý večer moderovali Stanislav Švejcar a Ondřej Vomočil. Jako host vystoupily sbory Mužský pěvecký sbor, Vlastimil a Kos, folklorní intrumentální soubor Heblata, solově zazpívala Veronika Kladivová a na klavír zahrál Lukáš Hrubeš.

Závěrečný swing doprovodili Jan Jovbak na bicí, Jáchym Janypka na kytaru a opět Lukáš Hrubeš na klavír.Všichni společně si na konci chutí zazpívali nestárnoucí píseň Život je jen náhoda.

I přes nabitý a dlouhý program se snad diváci nenudili, ohlasy po koncertu byly velmi radostné, pozitivní a příznivé...

Celý program se zaznamenával, bude z něj DVD.

Přejeme si, aby se nadále muzikanti v Litomyšli potkávali při podobných příležitostech, protože kde je hudba, tam je dobře.

Benefiční dobový ples 2015

15.03.15

                                             

V sobotu 14.3.2015 proběhl již třetí ročník Benefičního dobového plesu ve Smetanově domě. Již při vítání hostů bylo vidět, jak dámy vylepšují své toalety, některé by mohly rovnou na předváděcí molo při přehlídce. 

Od prvních skladeb kapely se velmi rychle plnil taneční parket. Vždyť není na co čekat...

Nástup našeho sboru se lehce pozdržel nepřítomností zvuku v klávesách, naštěstí to netrvalo příliš dlouho. najednou bylo jeviště plné dam v dobovém, hudební doprovod nezaspal a přidal se, můžeme to brát jako generálku na jiný koncert, který nás brzy čeká...I přes několik neplánovaných změn v programu se naše vystoupení vcelku povedlo, něco bylo slyšet více, něco méně, hlavně bylo vidět naše nadšení, chuť a přirozenost...

Focení bylo zážitkem i pro kolemjdoucí. Často nevidíte sbor, který zpívá , jen co zaslechne známou melodii...Na sále jsme si pak dostatečně užily tance v kroužku.

Přiblížila se půlnoc a všichni byli zvědaví, jak to dopadne. Oproti loňskému roku, kdy jsme se ještě domlouvali málem při vstupu do sálu, co budou dělat veteráni, co my, letos proběhly dvě secvičné zkoušky s mladými veterány a výsledek byl vidět. Sice VETERÁNKY musela trošičku usměrňovat členka našeho sboru, která doslova odhodila berle několik dní před plesem. Na kankán v tomto podání bude Litomyšl dlouho vzpomínat.

Focení na schodech bylo velmi veselé až bujaré, tanečnice chtěly ukazovat nejen podvazky, ale i zadečky...

Už se všichni těšíme na další ročník. Určitě společně s veterány opět vymyslíme zajímavý program, o půlnočním překvapení ani nemluvě.

Folklorní podvečer s Rozmarýnou

12.11.14
Folklorní podvečer s Rozmarýnou

V sobotu 8.11. 2014 jsme se v dopoledních hodinách vydali od Smetany na Moravu. Projeli jsme Brnem a s překvapením zjistili, že Újezd u Brna není maličká vesnice, ale čtyřtisícové město. A také, že náš sbor je jediným hostem z větší dálky mezi ostatními soubory z okolí Brna. Po chutném obědě následovala zvuková zkouška a v 16.h přehlídka začala. Dlouho jsme neviděli tolik lidí v krásných krojích, sálem zněla cimbálová muzika, tančily a zpívaly maličké děti, mládež, ženy i mužáci. Popsat atmosféru celé akce je snad nemožné, tolik vlídnosti, lidské srdečnosti a obecného veselí..

Nutno podotknouti, že i my jsme s sebou vezli pár litomyšlských krojú, vždyť nás při prvním vstupu doprovázela Heblata. Byl sestaven z lidových písní o jídle, vaření a pečení, huba dudlavá zabrala, jako obvykle. Roztančily jsme malé děti na sále, a pro ně jsme daly přídavek Už je to uděláno.

Náš druhý vstup byl poněkud vážnější a bez doprovodu. Jablíčka od p. Rettiga v naší úpravě byla první písní. Následoval Soumrak, chtěly jsme ukázat, že máme v repertoáru i složitější skladby. Vyvrcholením však byly Tři ženské sbory od Bedřicha Smetany. Měly jsme trošku obavy, jak nám to vyjde, Západ slunce jsme ještě mnohokrát nezpívaly. Prý při něm až mrazilo. Vlaštovičky zase vrátily posluchače do radostné nálady.

Protože potlesk trval celou dobu, kdy jsme po jedné sestupovaly z jeviště na sál, pod jevištěm jsme přidaly naši oblíbenou Jak jste vy, hvězdičky. 

A pak jsme jedli, pili, hodovali až do samého odjezdu domů.

Myslím, že na tuto akci budeme hodně dlouho vzpomínat.

        

 

 

  Výlet do Oucmanic, červenec 2014

Prázdninový výlet do Oucmanic byl velmi zdařilý. Jeli jsme busem do České Třebové, vlakem do Brandýsa nad Orlicí, pěšky do Oucmanic na oběd, pak kávičku a podobnou cestou zpět do Litomyšle. Jelo s námi několik dětí a jeden zástupce mužů... Několikrát jsme si zazpívali - na nádraží, u pomníku Komenského, u potůčku. Krásně jsme si popovídali a hodně se nasmáli...Škoda jen, že nemohly z různých důvodů jet všechny členky. Snad příště...

     Posezení na Lánech 27.8.

Sešly jsme se všechny členky SPD kromě dvou, které ještě byly na dovolené, měly jsme tu i dva pány a dvě děti...Nejdříve jsme si popovídali u kafíčka a donesených dobrot, dlouho jsme se neviděli, tak to jen hučelo.

Pak nás čekalo překvapení - v tento den byly spuštěny nové internetové stránky našeho sboru. Společně jsme si je prohlédli, připomněli jsme si tak některé akce minulého školního roku. Grilovaný buřtík se zeleninou převážně ze zahrad členek všem chutnal náramně. Věřím, že v tak dobrém duchu budou probíhat i zkoušky sboru v tomto školním roce.